içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

200 YILLIK MADAM TUSSAUD

 

Tam 200 yıllık bir müze, Madam Tussaud Müzesi. Ünlü kişilerin gerçeğe çok yakın heykellerinin sergilendiği ve çok da büyük ilgi uyandıran bir sanat mekânı. Londra'daki balmumu heykel müzesi Madam Tussaud, dünyanın en önemli müzelerden de biri. Balmumu heykel ustası Marie Tussaud tarafından kurulan, oldukça geniş çaplı ve köklü olan müzenin ayrıca; Amsterdam, Hong Kong, New York City, Los Angeles, Hollywood, Berlin ve Şangay'da da şubeleri yer alıyor. 
Peki, Madam Tussaud kim?
Madam Tussaud yani Marie Tussaud, 1761 – 1850 yılları arasında yaşamış Fransız doğumlu bir hizmetçi. Balmumuna olan ilgi ve becericisini, balmumu konusunda çalışan annesinden alır. 
Bazı kaynaklara göre sanatçı, ölüm maskeleri yapabilmek için, Fransız Devrimi sırasında idam edilmiş insanların cesetleri arasında kafatasları bile aramış. Daha sonra da bu yaptıklarını Avrupa’nın çeşitli yerlerinde sergilemeye başlamış. 
İlk müzesini ise, 1835 yılında İngiltere’de açar ve tahmin edersiniz ki o müze bu halinden çok daha korkunç olur. Fakat zamanla yaptığı mum masklar ve özellikle ünlü kişilerin gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlaması ile hayatı  değişir.  
Tussaud, ilk balmumu çalışmasını, yani Voltaire'nin heykelini 1777 yılında yapar. Bu sırada modellediği ünlü insanlar arasında, Jean-Jacques Rousseau ve Benjamin Franklin’de mevcuttur. 
Müzede kimler yok ki! 
İçeride yüzlerce ünlü bulunuyor. Hollywood yıldızları, kraliyet ailesinden figürler, ünlü sanatçılar, oyuncular, sporcular... Heykellerin her biri birebir ölçülerinde. Bunun yanı sıra, bazıları demode olduğu anda da yerlerine yenileri geliyor. 
Madam Tussaud Müzesi’ne girer girmez, belki de müzenin en güzel yeri olan korku tüneli karşılıyor izleyicileri. Ortaçağ’ın karanlık işkence odalarında, içi dışına çıkmış asılı cesetlerin arasından yürümeye başlıyorsunuz adeta! Korku tünelinden çıktıktan sonra ise bir anda bambaşka bir dünyaya girmiş oluyorsunuz. Önce ortaçağ sokakları, sonrasında ise politikacıların yer aldığı bolümler. Onlara bu denli yakın temas halinde olmak oldukça farklı bir duygu gercekten! 
Madam Tussaud Müzesi’nde sadece politikacılar değil, dünyaca ünlü sanatçılar da yer alıyor. Bunu takip eden en önemli bölüm ise, kırmızı halı ve orada yer alan ünlüler. Müze’deki balmumu heykellerden bazıları o kadar gerçekçi dururlar ki, her an gözlerini kırpacak gibilerdir. 
Lon Angeles’da yer alan müzenin girişinde ise, ilk olarak sizi Amerika başkanı Obama heykeli karşılar. Sonrasında ise, birbirinden ünlü isimlerin heykelleriyle karşılaşırsınız. Adeta bir Cannes film festivalini ya da Oscar ödül töreni seremonisini andırır.
200 yıllık bir geçmişe sahip bu müzenin çeşitli kıtalarda 13 şubesi bulunmakta. 
1973 yılında Müze'nin çatı katına yeni stüdyolar yapılır. Bu katta, yontucu, kalıpçı, berber ve terziler işbirliği içinde çalışır. Bu merkezden tüm heykellerin bakımı da sağlanır. Müzedeki tüm yöntemler, çeşitli gelişmelere rağmen 200 yıldan beri hiç değişmemiştir.
Madam Tussaud, Londra’da öldüğünde geriye 400’e yakın çalışma bırakmıştır.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum